TOLS - naglowek
 

Tarcza diamentowa – czym się charakteryzuje?

tarcza diamentowa

Podczas szlifowania i cięcia równych materiałów ważny jest dobór odpowiedniej tarczy tnącej. Na rynku znajdziemy mnóstwo jej rodzajów, jednak z łatwością możemy wywnioskować, że najwyższą jakością i trwałością odznacza się tarcza diamentowa.

Czym się charakteryzuje tarcza diamentowa?

Korpus tarczy diamentowej wykonany jest ze stali bądź ze stopu metali lekkich. Jego krawędzie pokryte są specjalnym proszkiem syntetycznego diamentu, który jest wtapiany w spoiwo metalowe. Przylutowanie (tarcze lutowane) bądź zgrzanie (tarcze laserowe) do powierzchni tarczy mieszanki diamentowej sprawia, że jest ona na stałe złączona z tarczą. Produkt zyskuje dzięki temu  wytrzymałość i odpowiednie właściwości ścierania. Na ostrość produktu wpływa także ułożenie proszku. Na tarczach z bieżnią ciągłą proszek rozłożony jest równomiernie na całej powierzchni krawędzi. Jeśli ostrza występują w segmentach, to proszek diamentowy pojawia się tylko w wyznaczonych miejscach.

Co można ciąć tarczą diamentową?

Tarczą diamentową można przeciąć nie tylko metal. Tarcze diamentowe mają znacznie szersze zastosowanie. Mogą przeciąć i oszlifować między innymi takie tworzywa jak:

  • drewno,
  • ceramika,
  • gres,
  • beton,
  • kamień,
  • szkło,
  • klinkier,
  • glazura,

Poszczególne parametry tarcz diamentowych sprawiają, że mogą być one używane jedynie do wybranych tworzyw. Na rynku istnieją jednak także tarcze diamentowe uniwersalne, które stosuje się, kiedy w jednym momencie tniemy różnorodne materiały. Produkty te charakteryzują się zmniejszoną jakością cięcia oraz nieco gorszą wytrzymałością.

Podstawowy podział tarcz diamentowych

Tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą – nie ma żadnych ząbków. Sprawia to, że idealnie nadaje się do pracy z materiałami twardymi, a jednocześnie kruchymi takimi jak gres czy glazura.

Tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin– ostrza zamontowane są w segmentach. Jest to więc tarcza diamentowa do betonu oraz cegieł i klinkieru. Poradzi sobie również z materiałami kruchymi, dlatego często nazywana jest tarczą uniwersalną.

Tarcza diamentowa segmentowana ze szczelinami – poza szczelinami ma specjalne szczeliny, które sprawiają, że cięcie jest stabilniejsze. Redukowane są także temperatury, które powstają podczas pracy. Stosuje się ją do lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.

Należy również wspomnieć, że tarcze diamentowe dzielą się na takie, które pracują tylko „na sucho” lub tylko „na mokro”. Tarcze do cięcia „na sucho” mogą być zastosowane do cięcia z chłodzeniem za pomocą cieczy. Należy jednak pamiętać, że jeśli rozpoczęliśmy pracę „na sucho”, to powinniśmy ją tak dokończyć, by uniknąć uszkodzenia tarczy diamentowej.


© 2018 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław