TOLS - naglowek
 

Podstawowe urządzenia i materiały spawalnicze

Spawanie.

Spawanie, czyli łączenie ze sobą topliwych materiałów metalowych, wymaga użycia specjalistycznych urządzeń takich  jak spawarki.

Urządzenia spawalnicze

W zależności od typu urządzenia spawalniczego możemy spotkać się, z różnymi technikami spawalniczymi – od najprostszej techniki MMA (spawanie metodą łukową elektrodą otuloną), przez techniki MIG/MAG (spawanie z wykorzystaniem topliwych elektrod w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych) po specjalistyczną technikę spawalniczą TIG (spawanie elektrodą nietopliwą).  W związku z tym najczęściej spawa się za pomocą takich urządzeń jak spawarki transformatorowe, inwertorowe czy migomaty.

Spawarki transformatorowe

To najbardziej popularne rodzaje spawarek MMA. Wybierane przez majsterkowiczów, mniejsze firmy i warsztaty. Do ich zalet należy zaliczyć niską cenę, prostą budowę oraz małą awaryjność. Nadają się do spawania cienkich blach i niewielkich elementów konstrukcyjnych, z racji tego, że mają niewielką wydajność działania. Spawarka transformatorowa to dobre rozwiązanie głównie dla osób i firm, które wykonują okazjonalnie prace spawalnicze.

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe to urządzenia spawalnicze o wielu zaletach. Umożliwiają spawanie wszystkimi dostępnymi rodzajami elektrod otulonych i umożliwiają cyfrowe sterowanie parametrami. Zapewniają wysokiej jakości stabilny prąd, który przekłada się na dobrą jakość spoin. Wykorzystywane są głównie przez specjalistów, którzy potrzebują lepszego sprzętu. Brak napięcia wysokiej częstotliwości uniemożliwia spawanie skomplikowanych połączeń aluminiowych lub innych metali sztachetnych.

Migomaty

Jest to profesjonalne narzędzie warsztatowe. Nadaje się do spawania małych elementów, pracy przy samochodach czy renowacji urządzeń mechanicznych. Świetnie sprawdza się przy spawaniu blach. Można nią spawać punktowo. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych urządzeń spawalniczych, migomat, z racji dużej wagi nie jest narzędziem przenośnym.

Oczywiście do spawania, oprócz spawarek potrzebne są też specjalistyczne akcesoria i materiały spawalnicze takie jak druty elektrodowe, gazy osłonowe, uchwyty spawalnicze czy sprzęt ochronny.


© 2018 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław