TOLS - naglowek
 

Narzędzia pneumatyczne – co warto wiedzieć?

narzedzia pneumatyczne

Energia, jaką niesie ze sobą sprężone powietrze, wykorzystywana jest w różnego rodzaju narzędziach pneumatycznych. Znajdują one wielu nabywców, dla których ważna jest wygoda i bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Do podstawowych zalet narzędzi pneumatycznych zalicza się brak elementów elektrycznych, które mogłyby stanowić zagrożenie w miejscach szczególnie narażonych na wybuch takich jak lakiernie czy stolarnie. Ponieważ energia przesyłana jest przez przewody pneumatyczne, możliwa jest praca w warunkach, które uniemożliwiłyby pracę z narzędziami elektrycznymi (na przykład deszcz). Kolejną zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich mniejsza waga, w porównaniu z elektronarzędziami, co ułatwia to wielogodzinną pracę z narzędziem. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracy i zdrowie operatora. Obecnie niemal każde narzędzie przemysłowe posiada swój pneumatyczny odpowiednik. Przy zakupie i użytkowaniu najprostszego nawet narzędzia pneumatycznego należy pamiętać o jego regularnym smarowaniu. Nie bez powodu producenci narzędzi pneumatycznych, zarówno na opakowaniach, jak i na urządzeniach przypominają o smarowaniu odpowiednim typem oleju. Bez tego nawet najlepszy wkrętak czy szlifierka nie będzie pracować długo i szybko trafi do serwisu.

Czy warto zainwestować w narzędzia pneumatyczne?

Utarło się, że narzędzia pneumatyczne są znacznie droższe od elektronarzędzi. Z praktyki wynika, że różnice w cenie są niewielkie, szczególnie jeśli chodzi o zakup narzędzi pneumatycznych. Większe koszty mogą wynikać z konieczności budowy instalacji sprężonego powietrza. Jednak oszczędności związane z niższymi kosztami eksploatacyjnymi są znaczące. Można więc śmiało powiedzieć, że są one doskonałym wyborem w wielu dziedzinach przemysłu. Kupując narzędzia pneumatyczne, powinniśmy sprawdzić, czy dana hurtownia narzędzi sprzedaje narzędzia posiadające odpowiednie atesty. Zwróćmy też uwagę na wydajność urządzenia, które jest liczone w litrach na minutę. Jeśli narzędzie pneumatyczne będziemy wykorzystywać tylko do prostych czynności, to nie musimy inwestować w urządzenie o wysokiej wydajności.


© 2018 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław