TOLS - naglowek
 

Materiały ścierne

W budownictwie i przemyśle stosuje się wiele różnego rodzaju materiałów, wśród nich artykuły ścierne. W ofercie dystrybutorów materiałów ściernych znajdziemy szeroką gamę produktów jak: papier ścierne, włókniny ścierne i sprasowane czy szczotki przemysłowe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Grubość ziaren

Materiały ścierne mogą być używane zarówno do obróbki ręcznej, jak i przy użyciu elektronarzędzi. Gęstość ziaren materiału ściernego dobieramy w zależności od rodzaju obróbki oraz stopnia gładkości powierzchni, który chcemy uzyskać. Zasada jest prosta – im wyższa liczba oznaczająca grubość ziaren, tym są one większe, a co za tym idzie, efekt ścierania będzie silniejszy. Niższa granulacja stosowana jest przy delikatniejszej obróbce, kiedy chcemy uzyskać efekt gładkiej powierzchni. Jeśli korzystamy z urządzeń mechanicznych, to kierujemy się zasadą, że im więcej obrotów i wibracji, tym niższa granulacja. Prędkość pracy narzędzia zależna jest od powierzchni – dla metalowych zalecana jest niska, a w przypadku szkła i ceramiki szlifierki powinny kręcić się szybko.

Wybór materiałów ściernych

W hurtowniach znajdziemy wiele rodzajów materiałów ściernych. Do najbardziej rozpowszechnionych należy papier ścierny. Przeznaczony jest do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Włóknina ścierna jest to połączenie włókien syntetycznych z tradycyjnymi ziarnami ściernymi. Jest to materiał wodoodporny, więc może służyć do obróbki na mokro i sucho. Włóknina sprasowana charakteryzuje się większą gęstością, dlatego lepiej sprawdza się przy bardziej wymagających pracach. Głównie stosuje się ja jako krążki do elektronarzędzi. Idealnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni, dzięki temu lepiej niż papier ścierny sprawdzi się przy obróbce elementów o nierównych i nieregularnych kształtach. Do oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń można też użyć krążków fibra. Do oczyszczania powierzchni może użyć też szczotek przemysłowych, które nadają się zarówno do prac ręcznych, jak i do elektronarzędzi. Nadają się do bardziej agresywnego czyszczenia powierzchni oraz wytrzymują większe temperatury powstające w wyniku tarcia niż papiery ścierne, czy krążki fibra.


© 2018 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław