TOLS - naglowek
 

Podczas szlifowania i cięcia równych materiałów ważny jest dobór odpowiedniej tarczy tnącej. Na rynku znajdziemy mnóstwo jej rodzajów, jednak z łatwością możemy wywnioskować, że najwyższą jakością i trwałością odznacza się tarcza diamentowa.

Czym się charakteryzuje tarcza diamentowa?

Korpus tarczy diamentowej wykonany jest ze stali bądź ze stopu metali lekkich. Jego krawędzie pokryte są specjalnym proszkiem syntetycznego diamentu, który jest wtapiany w spoiwo metalowe. Przylutowanie (tarcze lutowane) bądź zgrzanie (tarcze laserowe) do powierzchni tarczy mieszanki diamentowej sprawia, że jest ona na stałe złączona z tarczą. Produkt zyskuje dzięki temu  wytrzymałość i odpowiednie właściwości ścierania. Na ostrość produktu wpływa także ułożenie proszku. Na tarczach z bieżnią ciągłą proszek rozłożony jest równomiernie na całej powierzchni krawędzi. Jeśli ostrza występują w segmentach, to proszek diamentowy pojawia się tylko w wyznaczonych miejscach.

Co można ciąć tarczą diamentową?

Tarczą diamentową można przeciąć nie tylko metal. Tarcze diamentowe mają znacznie szersze zastosowanie. Mogą przeciąć i oszlifować między innymi takie tworzywa jak:

  • drewno,
  • ceramika,
  • gres,
  • beton,
  • kamień,
  • szkło,
  • klinkier,
  • glazura,

Poszczególne parametry tarcz diamentowych sprawiają, że mogą być one używane jedynie do wybranych tworzyw. Na rynku istnieją jednak także tarcze diamentowe uniwersalne, które stosuje się, kiedy w jednym momencie tniemy różnorodne materiały. Produkty te charakteryzują się zmniejszoną jakością cięcia oraz nieco gorszą wytrzymałością.

Podstawowy podział tarcz diamentowych

Tarcza diamentowa z bieżnią ciągłą – nie ma żadnych ząbków. Sprawia to, że idealnie nadaje się do pracy z materiałami twardymi, a jednocześnie kruchymi takimi jak gres czy glazura.

Tarcza diamentowa segmentowa bez szczelin– ostrza zamontowane są w segmentach. Jest to więc tarcza diamentowa do betonu oraz cegieł i klinkieru. Poradzi sobie również z materiałami kruchymi, dlatego często nazywana jest tarczą uniwersalną.

Tarcza diamentowa segmentowana ze szczelinami – poza szczelinami ma specjalne szczeliny, które sprawiają, że cięcie jest stabilniejsze. Redukowane są także temperatury, które powstają podczas pracy. Stosuje się ją do lekkiego betonu, miękkich cegieł i dachówek.

Należy również wspomnieć, że tarcze diamentowe dzielą się na takie, które pracują tylko „na sucho” lub tylko „na mokro”. Tarcze do cięcia „na sucho” mogą być zastosowane do cięcia z chłodzeniem za pomocą cieczy. Należy jednak pamiętać, że jeśli rozpoczęliśmy pracę „na sucho”, to powinniśmy ją tak dokończyć, by uniknąć uszkodzenia tarczy diamentowej.

Spawanie, czyli łączenie ze sobą topliwych materiałów metalowych, wymaga użycia specjalistycznych urządzeń takich  jak spawarki.

Urządzenia spawalnicze

W zależności od typu urządzenia spawalniczego możemy spotkać się, z różnymi technikami spawalniczymi – od najprostszej techniki MMA (spawanie metodą łukową elektrodą otuloną), przez techniki MIG/MAG (spawanie z wykorzystaniem topliwych elektrod w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych) po specjalistyczną technikę spawalniczą TIG (spawanie elektrodą nietopliwą).  W związku z tym najczęściej spawa się za pomocą takich urządzeń jak spawarki transformatorowe, inwertorowe czy migomaty.

Spawarki transformatorowe

To najbardziej popularne rodzaje spawarek MMA. Wybierane przez majsterkowiczów, mniejsze firmy i warsztaty. Do ich zalet należy zaliczyć niską cenę, prostą budowę oraz małą awaryjność. Nadają się do spawania cienkich blach i niewielkich elementów konstrukcyjnych, z racji tego, że mają niewielką wydajność działania. Spawarka transformatorowa to dobre rozwiązanie głównie dla osób i firm, które wykonują okazjonalnie prace spawalnicze.

Spawarki inwertorowe

Spawarki inwertorowe to urządzenia spawalnicze o wielu zaletach. Umożliwiają spawanie wszystkimi dostępnymi rodzajami elektrod otulonych i umożliwiają cyfrowe sterowanie parametrami. Zapewniają wysokiej jakości stabilny prąd, który przekłada się na dobrą jakość spoin. Wykorzystywane są głównie przez specjalistów, którzy potrzebują lepszego sprzętu. Brak napięcia wysokiej częstotliwości uniemożliwia spawanie skomplikowanych połączeń aluminiowych lub innych metali sztachetnych.

Migomaty

Jest to profesjonalne narzędzie warsztatowe. Nadaje się do spawania małych elementów, pracy przy samochodach czy renowacji urządzeń mechanicznych. Świetnie sprawdza się przy spawaniu blach. Można nią spawać punktowo. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych urządzeń spawalniczych, migomat, z racji dużej wagi nie jest narzędziem przenośnym.

Oczywiście do spawania, oprócz spawarek potrzebne są też specjalistyczne akcesoria i materiały spawalnicze takie jak druty elektrodowe, gazy osłonowe, uchwyty spawalnicze czy sprzęt ochronny.

Energia, jaką niesie ze sobą sprężone powietrze, wykorzystywana jest w różnego rodzaju narzędziach pneumatycznych. Znajdują one wielu nabywców, dla których ważna jest wygoda i bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Do podstawowych zalet narzędzi pneumatycznych zalicza się brak elementów elektrycznych, które mogłyby stanowić zagrożenie w miejscach szczególnie narażonych na wybuch takich jak lakiernie czy stolarnie. Ponieważ energia przesyłana jest przez przewody pneumatyczne, możliwa jest praca w warunkach, które uniemożliwiłyby pracę z narzędziami elektrycznymi (na przykład deszcz). Kolejną zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich mniejsza waga, w porównaniu z elektronarzędziami, co ułatwia to wielogodzinną pracę z narzędziem. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracy i zdrowie operatora. Obecnie niemal każde narzędzie przemysłowe posiada swój pneumatyczny odpowiednik. Przy zakupie i użytkowaniu najprostszego nawet narzędzia pneumatycznego należy pamiętać o jego regularnym smarowaniu. Nie bez powodu producenci narzędzi pneumatycznych, zarówno na opakowaniach, jak i na urządzeniach przypominają o smarowaniu odpowiednim typem oleju. Bez tego nawet najlepszy wkrętak czy szlifierka nie będzie pracować długo i szybko trafi do serwisu.

Czy warto zainwestować w narzędzia pneumatyczne?

Utarło się, że narzędzia pneumatyczne są znacznie droższe od elektronarzędzi. Z praktyki wynika, że różnice w cenie są niewielkie, szczególnie jeśli chodzi o zakup narzędzi pneumatycznych. Większe koszty mogą wynikać z konieczności budowy instalacji sprężonego powietrza. Jednak oszczędności związane z niższymi kosztami eksploatacyjnymi są znaczące. Można więc śmiało powiedzieć, że są one doskonałym wyborem w wielu dziedzinach przemysłu. Kupując narzędzia pneumatyczne, powinniśmy sprawdzić, czy dana hurtownia narzędzi sprzedaje narzędzia posiadające odpowiednie atesty. Zwróćmy też uwagę na wydajność urządzenia, które jest liczone w litrach na minutę. Jeśli narzędzie pneumatyczne będziemy wykorzystywać tylko do prostych czynności, to nie musimy inwestować w urządzenie o wysokiej wydajności.

Szczotki techniczne przemysłowe służą do obróbki powierzchniowej bez głębokiej ingerencji w strukturę materiału. Szczotki do zamiatarek usuwają zanieczyszczenia z powierzchni znajdujących się wewnątrz budynków oraz na przykład na parkingach czy chodnikach. Dystrybutorzy materiałów przemysłowych oferują szeroką gamę produktów, które przeznaczone są do różnego typu prac.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę techniczną?

Szczotki techniczne służą do usuwania rdzy, przebarwień, nalotów i innych zanieczyszczeń, gratowania krawędzi po cięciu i szlifowaniu, usuwania powłok lakierniczych i szczotkowania drewna. Wybierając szczotkę techniczną przemysłową, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drutu, który może być  wykonany ze stali, mosiądzu lub włosia. Krótkie druty są bardziej sztywne i działają w sposób bardziej agresywny. Dłuższe druty są bardziej elastyczne, dzięki czemu zapewniają miękką pracę, co pozwala na uzyskanie jednolitego obrazu szlifu. Istotna jest też grubość drutu w szczotkach technicznych. Grube druty działają bardziej agresywnie, co powoduje powstanie szorstkich powierzchni. Jeśli zależy nam na dokładnej strukturze powierzchni, to lepszym wyborem będzie szczotka techniczna przemysłowa, która ma cienkie druty. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru drut niepleciony, pleciony oraz wulkanizowany.

Jak wybrać szczotkę do zamiatarki?

Zamiatarki służą do usuwania luźnych zanieczyszczeń z powierzchni znajdujących się wewnątrz budynków (hale produkcyjne i magazyny) oraz z terenów zielonych takich jak parkingi, ścieżki osiedlowe, place i chodniki. Rodzaje zamiatarek dostosowane są do wielkości powierzchni oraz wyposażone we właściwe dla nich szczotki – szczotki boczne podmiatające lub szczotkę główną walcową. Szczotka boczna przeznaczona jest do usuwania zanieczyszczeń przy krawężnikach, ścianach, paletach lub w innych miejscach, w których zalegają zanieczyszczenia. Podczas pracy wygarnia oraz wyrzuca śmieci na bok. Szczotka walcowa przeznaczona jest do dokładnego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, które pojawiają się na trasie przejazdu zamiatarki.

Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniej szczotki technicznej lub szczotki do zamiatarki, to możemy się skonsultować z wybranym dystrybutorem narzędzi przemysłowych. Pomoże on nam w dopasowaniu odpowiedniej szczotki do w zależności od  naszych potrzeb lub urządzenia.

W budownictwie i przemyśle stosuje się wiele różnego rodzaju materiałów, wśród nich artykuły ścierne. W ofercie dystrybutorów materiałów ściernych znajdziemy szeroką gamę produktów jak: papier ścierne, włókniny ścierne i sprasowane czy szczotki przemysłowe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Grubość ziaren

Materiały ścierne mogą być używane zarówno do obróbki ręcznej, jak i przy użyciu elektronarzędzi. Gęstość ziaren materiału ściernego dobieramy w zależności od rodzaju obróbki oraz stopnia gładkości powierzchni, który chcemy uzyskać. Zasada jest prosta – im wyższa liczba oznaczająca grubość ziaren, tym są one większe, a co za tym idzie, efekt ścierania będzie silniejszy. Niższa granulacja stosowana jest przy delikatniejszej obróbce, kiedy chcemy uzyskać efekt gładkiej powierzchni. Jeśli korzystamy z urządzeń mechanicznych, to kierujemy się zasadą, że im więcej obrotów i wibracji, tym niższa granulacja. Prędkość pracy narzędzia zależna jest od powierzchni – dla metalowych zalecana jest niska, a w przypadku szkła i ceramiki szlifierki powinny kręcić się szybko.

Wybór materiałów ściernych

W hurtowniach znajdziemy wiele rodzajów materiałów ściernych. Do najbardziej rozpowszechnionych należy papier ścierny. Przeznaczony jest do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Włóknina ścierna jest to połączenie włókien syntetycznych z tradycyjnymi ziarnami ściernymi. Jest to materiał wodoodporny, więc może służyć do obróbki na mokro i sucho. Włóknina sprasowana charakteryzuje się większą gęstością, dlatego lepiej sprawdza się przy bardziej wymagających pracach. Głównie stosuje się ja jako krążki do elektronarzędzi. Idealnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni, dzięki temu lepiej niż papier ścierny sprawdzi się przy obróbce elementów o nierównych i nieregularnych kształtach. Do oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń można też użyć krążków fibra. Do oczyszczania powierzchni może użyć też szczotek przemysłowych, które nadają się zarówno do prac ręcznych, jak i do elektronarzędzi. Nadają się do bardziej agresywnego czyszczenia powierzchni oraz wytrzymują większe temperatury powstające w wyniku tarcia niż papiery ścierne, czy krążki fibra.


© 2018 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław