TOLS - naglowek
 

Energia, jaką niesie ze sobą sprężone powietrze, wykorzystywana jest w różnego rodzaju narzędziach pneumatycznych. Znajdują one wielu nabywców, dla których ważna jest wygoda i bezpieczeństwo w użytkowaniu.

Zalety narzędzi pneumatycznych

Do podstawowych zalet narzędzi pneumatycznych zalicza się brak elementów elektrycznych, które mogłyby stanowić zagrożenie w miejscach szczególnie narażonych na wybuch takich jak lakiernie czy stolarnie. Ponieważ energia przesyłana jest przez przewody pneumatyczne, możliwa jest praca w warunkach, które uniemożliwiłyby pracę z narzędziami elektrycznymi (na przykład deszcz). Kolejną zaletą narzędzi pneumatycznych jest ich mniejsza waga, w porównaniu z elektronarzędziami, co ułatwia to wielogodzinną pracę z narzędziem. Ma to pozytywny wpływ na komfort pracy i zdrowie operatora. Obecnie niemal każde narzędzie przemysłowe posiada swój pneumatyczny odpowiednik. Przy zakupie i użytkowaniu najprostszego nawet narzędzia pneumatycznego należy pamiętać o jego regularnym smarowaniu. Nie bez powodu producenci narzędzi pneumatycznych, zarówno na opakowaniach, jak i na urządzeniach przypominają o smarowaniu odpowiednim typem oleju. Bez tego nawet najlepszy wkrętak czy szlifierka nie będzie pracować długo i szybko trafi do serwisu.

Czy warto zainwestować w narzędzia pneumatyczne?

Utarło się, że narzędzia pneumatyczne są znacznie droższe od elektronarzędzi. Z praktyki wynika, że różnice w cenie są niewielkie, szczególnie jeśli chodzi o zakup narzędzi pneumatycznych. Większe koszty mogą wynikać z konieczności budowy instalacji sprężonego powietrza. Jednak oszczędności związane z niższymi kosztami eksploatacyjnymi są znaczące. Można więc śmiało powiedzieć, że są one doskonałym wyborem w wielu dziedzinach przemysłu. Kupując narzędzia pneumatyczne, powinniśmy sprawdzić, czy dana hurtownia narzędzi sprzedaje narzędzia posiadające odpowiednie atesty. Zwróćmy też uwagę na wydajność urządzenia, które jest liczone w litrach na minutę. Jeśli narzędzie pneumatyczne będziemy wykorzystywać tylko do prostych czynności, to nie musimy inwestować w urządzenie o wysokiej wydajności.

Szczotki techniczne przemysłowe służą do obróbki powierzchniowej bez głębokiej ingerencji w strukturę materiału. Szczotki do zamiatarek usuwają zanieczyszczenia z powierzchni znajdujących się wewnątrz budynków oraz na przykład na parkingach czy chodnikach. Dystrybutorzy materiałów przemysłowych oferują szeroką gamę produktów, które przeznaczone są do różnego typu prac.

Jak wybrać odpowiednią szczotkę techniczną?

Szczotki techniczne służą do usuwania rdzy, przebarwień, nalotów i innych zanieczyszczeń, gratowania krawędzi po cięciu i szlifowaniu, usuwania powłok lakierniczych i szczotkowania drewna. Wybierając szczotkę techniczną przemysłową, powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drutu, który może być  wykonany ze stali, mosiądzu lub włosia. Krótkie druty są bardziej sztywne i działają w sposób bardziej agresywny. Dłuższe druty są bardziej elastyczne, dzięki czemu zapewniają miękką pracę, co pozwala na uzyskanie jednolitego obrazu szlifu. Istotna jest też grubość drutu w szczotkach technicznych. Grube druty działają bardziej agresywnie, co powoduje powstanie szorstkich powierzchni. Jeśli zależy nam na dokładnej strukturze powierzchni, to lepszym wyborem będzie szczotka techniczna przemysłowa, która ma cienkie druty. W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, mamy do wyboru drut niepleciony, pleciony oraz wulkanizowany.

Jak wybrać szczotkę do zamiatarki?

Zamiatarki służą do usuwania luźnych zanieczyszczeń z powierzchni znajdujących się wewnątrz budynków (hale produkcyjne i magazyny) oraz z terenów zielonych takich jak parkingi, ścieżki osiedlowe, place i chodniki. Rodzaje zamiatarek dostosowane są do wielkości powierzchni oraz wyposażone we właściwe dla nich szczotki – szczotki boczne podmiatające lub szczotkę główną walcową. Szczotka boczna przeznaczona jest do usuwania zanieczyszczeń przy krawężnikach, ścianach, paletach lub w innych miejscach, w których zalegają zanieczyszczenia. Podczas pracy wygarnia oraz wyrzuca śmieci na bok. Szczotka walcowa przeznaczona jest do dokładnego usunięcia wszystkich zanieczyszczeń, które pojawiają się na trasie przejazdu zamiatarki.

Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru odpowiedniej szczotki technicznej lub szczotki do zamiatarki, to możemy się skonsultować z wybranym dystrybutorem narzędzi przemysłowych. Pomoże on nam w dopasowaniu odpowiedniej szczotki do w zależności od  naszych potrzeb lub urządzenia.

W budownictwie i przemyśle stosuje się wiele różnego rodzaju materiałów, wśród nich artykuły ścierne. W ofercie dystrybutorów materiałów ściernych znajdziemy szeroką gamę produktów jak: papier ścierne, włókniny ścierne i sprasowane czy szczotki przemysłowe. Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Grubość ziaren

Materiały ścierne mogą być używane zarówno do obróbki ręcznej, jak i przy użyciu elektronarzędzi. Gęstość ziaren materiału ściernego dobieramy w zależności od rodzaju obróbki oraz stopnia gładkości powierzchni, który chcemy uzyskać. Zasada jest prosta – im wyższa liczba oznaczająca grubość ziaren, tym są one większe, a co za tym idzie, efekt ścierania będzie silniejszy. Niższa granulacja stosowana jest przy delikatniejszej obróbce, kiedy chcemy uzyskać efekt gładkiej powierzchni. Jeśli korzystamy z urządzeń mechanicznych, to kierujemy się zasadą, że im więcej obrotów i wibracji, tym niższa granulacja. Prędkość pracy narzędzia zależna jest od powierzchni – dla metalowych zalecana jest niska, a w przypadku szkła i ceramiki szlifierki powinny kręcić się szybko.

Wybór materiałów ściernych

W hurtowniach znajdziemy wiele rodzajów materiałów ściernych. Do najbardziej rozpowszechnionych należy papier ścierny. Przeznaczony jest do obróbki metalu, drewna i tworzyw sztucznych. Włóknina ścierna jest to połączenie włókien syntetycznych z tradycyjnymi ziarnami ściernymi. Jest to materiał wodoodporny, więc może służyć do obróbki na mokro i sucho. Włóknina sprasowana charakteryzuje się większą gęstością, dlatego lepiej sprawdza się przy bardziej wymagających pracach. Głównie stosuje się ja jako krążki do elektronarzędzi. Idealnie dopasowuje się do obrabianej powierzchni, dzięki temu lepiej niż papier ścierny sprawdzi się przy obróbce elementów o nierównych i nieregularnych kształtach. Do oczyszczania powierzchni z zanieczyszczeń można też użyć krążków fibra. Do oczyszczania powierzchni może użyć też szczotek przemysłowych, które nadają się zarówno do prac ręcznych, jak i do elektronarzędzi. Nadają się do bardziej agresywnego czyszczenia powierzchni oraz wytrzymują większe temperatury powstające w wyniku tarcia niż papiery ścierne, czy krążki fibra.


© 2017 r. PFERD Wrocław, Materiały ścierne Wrocław